Dijital Baskı

Dijital Baskı Nedir?

Dijital Baskı yapılan kurumlarda ve bilgisayar ortamında hazırlanmış grafik, tasarımların ve fotoğrafların gelişmiş baskı teknolojileriyle, kaliteli ve seri olarak yapılan baskıya dijital baskı denir.

iç ve dış mekan olmak üzere iki çeşidi vardır.

İç mekan isminden de anlaşılacağı gibi,Genel olarak seminerlerde, panel konuşmalarında, sempozyumlarda, konferanslarda, kongre ve fuarlarda kullanılan görsellik adına hızlı ve pratik çözümler sunan uygulamalardır.

Dış mekan baskı ise;Dış mekanlar için uygulanan baskı dış mekan baskıları hava koşullarına dayanıklı olarak tasarlanmaktadır.Hatta bu anlamda diğer ismine açık hava reklamcılığı da denilmektedir. Genel olarak Kurumsal ve büyük firmalar Açık hava reklamcılığını tercih etmektedir.
Az önce belirttiğimiz gibi açık hava koşullarına dayanıklı olması nedeniyle;
Dış mekan Dijital Baskı Reklamının kullanım alanlarına folyo baskı, branda, binaların dış cephe giydirmelerinde, afiş, bilboard,ışıklı raketlerde, araç üstü giydirmeler, yönlendirme tabelalarında, mağaza önüne konulabilen dubalarda, üç boyutlu görseller, pankartlar, mağazaların cam vitrinlerinde, gibi materyaller girmektedir. Dış mekan baskıları aÇık havada uzun süre bozulmadan dayanıklı kalabilir. Tanıtımını yapmak istedğiniz nesneyi ya da görseli firmanın isteğine göre istediği boyuta getirmenizi sağlar.

Dış Mekan Dijital Baskı Reklam Çeşitleri:

1- Folyo Baskı : Folyo, genellikle reklam ve tanıtım sektörünün çok sık kullanılan malzemelerinden biridir.

Folyo Baskı Çeşitleri:

Yapışkanlı Folyo, Şeffaf Folyo, Normal Folyo, Cast (araç kaplama) Folyo, Ekonomik kesim Folyoları, Mıknatıslı Folyo, Baskı Folyoları, Fosforlu Folyo, Kumlama Folyo, Transparan ve Transluzent Folyo, Redlektif Folyo, Fotolümüne (Gece Işık veren) Folyo olmak üzere birçok folyo çeşidi mevcuttur.

Dijital Baskılı Cast (Araç Kaplama) Folyo: Günümüzde son zamanların en yaygın kullanılan folyo çeşididir. Isıdan etkilenmez. Çekme germe tekniği ile nesneye uygulanır. Tam Cast, Yarı Cast Folyo, Düz Yüzey Folyo olmak üzere çeşitleri vardır. Cast Folyo narin ve ince bir yapıya sahip olmasına karşın dayanıklı malzemelerden üretilmektedir.

2- Mesh üzerine Dijital Baskı Vinil

3- One Way Vision dijital baskı

4- Dijital Canvas Baskı

5- Vinil üzerine özel baskı

Örneğin; bir mağaza için kullanılacak ise vitrin seçilen folyo cam dekorasyonu sağlar. Bu durumda mağazanın reklamı yapılır ve dikkat çekici özelliği ile müşteri çeker. Bu sayede firma ise olması gerekenden daha fazla kazanır. Bunun yanı sıra bina giydirme de bir nevi dış mekan dijital baskı olarak adlandırılabilir.